DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Samostatnou kapitolou využívání efektivních mikroorganismů (dále jen EM) je péče o zdraví nejen domácích zvířat. Je třeba dodržovat určité postupy, díky kterým bude účinnost EM vysoká. Zde jsou některé z nich: pakliže je dle aplikace třeba preparát ředit s vodou, postačí voda z vodovodního řádu, či studniční Při aplikaci EM se nedoporučuje zároveň používat jakékoliv další dezinfikační prostředky na chemické bází, protože jejich kombinací dojde k podstatnému snížení účinnosti EM preparátů. Při dlouhodobých problémech kontaktujte buď svého veterináře, či nás na telefony v sekci Kontakty, pro další konzultaci. Je lepší se nejdříve zeptat, sníží se nutnost používání preparátů v delším časovém horizontu a zvýši účinnost. Při odstraňování vnějších problémů neaplikujte na přímém slunci, UV záření zabíjí veškeré mikroorganismy, bez ohledu na to, zda se jedná o patogeny, či probiotika. Pro další rozdělení bychom použili schéma nejvíce chovaných zvířat v ČR, tedy: Psi, kočky, hlodavci, ptáci, rybičky a ostatní.

Psi

Pes jako domácí zvíře (mazlíček) je zřejmě nejrozšířenějším zástupcem živočišné říše, který člověka od nepaměti provází. Jelikož je v ČR chov psa velmi populární a rozšířené, průmysl týkající se psů je velmi lukrativní. Nehovoříme pouze o základních věcech, tedy o krmivu a krmivových doplňcích, vybení (vodítka, obojky, misky, pamlsky, kotce, atd.), ale také o veterinární péči (drobné chirurgické zákroky, běžná očkování, operace - to vše bez příspěvku pojišťoven), poplatcích za psy a dalších výdajích (např. výstavy psů, obchodování se štěňaty přes chovné stanice, apod.). Na trhu je v současné době již velké množství větších i menších výrobců a distributorů s krmivy, dělené podle kvality složek obsažených v samotných krmivech (počty a druhy vitamínů a další složky ovlivňující vitalitu a imunitu zvířete), avšak jen mizivé procento z nich se věnuje právě využívání probiotických mikroorganismů, a to i přesto, že jejich pozitivní dopad na zdraví zvířete je jednoznačně prokázán.

Základní problémy, které jsou u psů řešeny, by se zhlediska použití EM daly rozdělit na problémy vnitřní (potíže se zažíváním, snížená imunita, různí vnitřní parazité, tvorba zubního kamene a zápach z tlamy, rekonvalescence po chirurgických zákrocích, neschopnost absorbovat minerály z přijímané stravy, atd.) a problémy vnější (vypadávání srsti a tvoření lisin, parazité žijící v srsti, špatné hojení ran, oděrek a jizev po zákrocích, různé plísně, opruzeniny, atd.). Každý z daných problémů je řešitelný, ikdyž ne všechny jsou řešitelné pouze s využitím EM. Stále větší procento veterinářů doporučuje svým pacientům (tedy lépe řečeno majitelům svých pacientů)preparáty na bázi efektivních mikroorganismů, avšak v současnosti dostupné preparáty, které jsou veterináři doporučovány, jsou z hlediska zákazníků často velmi drané (mnohdy v řádech i tisíců Kč za malé lahvičky) a pro konečné uživatele tak často nedostupné. Jelikož jsme napojeni přímo na výrobce a naší snahou je nejen rozšiřovat povědomí o možném využití EM, ale také rozšiřovat samotné výrobky tak, aby byly dostupné prakticky komukoliv a jedná se o koncentráty, které se dále ředí, výsledná cena je pro zákazníka tím nejdostupnějším, co je v současné době na trhu.

APLIKACE EM PREPARÁTŮ

Pro vnitřní použití:  nejvhodnější je podávat na denní bázi preparát v množství čajové lžičky až polévkové lžíce do vody, popřípadě promíchat s krmivem. (záleží na velikosti zvířete). Není možné preparátem zvíře předávkovat, vše nadbytečné se beze zbytku vyloučí - tedy jediným výsledným efektem bude pouze rychlejší spotřebování daného balení.

Pro vnější použití:  nařeďte preparát s vodou v poměru 1:10 (jeden díl preparátu a 10 dílů vody) a poté aplikujte na problematické místo (jako aplikátor použijte buď odličovací tampony, popřípadě i postřik přes mechanický dávkovač, či jiné, hygienicky čisté ubrousky, či vatové polštářky). Aplikaci provádějte 1-2x denně, dle rozsahu a intenzity problémů. Vždy řeďte s vodou, preparát bez ředění vodou je velmi koncentrovaný a kůže by poté mohla v místech aplikace ztvrdnout.

Kočky

Kočka je po psovi druhým nejvíce rozšířeným domácím zvířetem. Stejně tak, jako je tomu u psa, je třeba uzpůsobit dávkování EM preparátů na postižená místa, a to stavu zvířete, rozsahu zranění / problému  a času. Velmi se EM preparáty osvědčily především v celkovém zlepšení fyzické kondice, vzhledu, vše se odvíjí od zdravé mikroflory. Taktéž dojde ke snížení pachu po výkalech. Doporučujeme ošetřovat také kočkolit na místě určeném pro kočičí výkaly, výrazně to potlačuje pach. Taktéž je vhodné aplikovat na místa, která si označil náš nekastrovaný miláček, a která jsou běžně dostupnými přípravky prakticky nezbavitelná velmi nepříjemného zápachu. Doporučuje se dávkovat přímo do krmení, jedna kávová lžička denně dle váhy (buď EM Fauna Vital, případně lze použít i EM Probiotik). Pakliže dojde ke zranění, které bude vyžadovat povrchové ošetření, je vhodné aplikovat EM preparáty (EM Refresh) pro zabránění šíření patogenů, které způsobují hnilobné procesy a úbytek tkáně okolo zranění. Nedojde tak k úbytku tkáně a nebudou se tvořit jizvy. Vhodné též na různé oděrky a povrchová poranění menšího rozsahu.

Hlodavci

EM Preparáty napomáhají, stejně jako u výše uvedených psů a koček, i hlodavcům k celkové efektivní funkci mikrobiologických procesů v těle, zlepšují stav mikroflóry v trávicím traktu a zvyšují schopnost příjmu vitamínů a živin z krmení. Celkově jsou poté více vitální, mají ovšem i větší libido, více nabývají na váze. Zároveň však, při pravidelném přidávání EM Fauna Vital do krmení, se snižuje toxicita výkalů. Pakliže bude mít majitel svého hlodavce pocit, že přesto zápach ještě stále vnímá, může zředit EM Refresh v poměru 1:10 s vodou, přelít do vypláchnutého mechanického dávkovače nastaveného na co nejmenší kapky a tím postříkat podestýlku v kleci či v akváriu. Tím samozřejmě nezabráníte nutnosti vyměňovat podestýlku, nicméně by to mohlo napomoci v prodloužení nutnosti ji vyměňovat z důvodu potlačení nepříjemného zápachu. Nedílnou součástí by mělo být Bokashi. 

Ptactvo

V současné době již odzkoušené u chovatele holubů (více druhů), který si chválil hlavně zlepšení zdravotního stavu (trávení), vzhledu, celkové zklidnění, snížení toxicity výkalů, která se odrazila i v celkovému snížení zápachu. I zde je hygienizace prostor velmi důležitá, vzhledem k vysoké toxicitě výkalů. Je vhodné opakovat několikrát do roka. Pakliže by v době aplikace došlo k postříkání ptactva, není třeba se obávat, je to plně certifikované a pro aplikace na bio farmách, s testy hygienické nezávadnosti.Nedílnou součástí by mělo být používání Bokashi jako přídavek ke stravě. 

Rybičky

U rybiček je používání EM známé spíše ve formě právě keramiky, kterou máme také v nabídce. Ví se, že pomáhají strukturalizovat vodu, vážou na sebe různé toxiny, dusičnany a zabraňují tvorbě vodního kamene. Nicméně je také vhodné dát do míst filtrace čajovou lžičku / 50 litrů vody. Takto opakujte každý měsíc. Při nutnosti nasadit cokoliv na chemické bázi nás raději kontaktujte, popřípadě se zkusíme poptat i my. Nejen, že EM napomohou v růstu rostlin, rozkladu výkalů a ostatních organických nečistot, katalyzaci mikroorganismů ve vodě a lepší schopnosti vody vázat kyslík.

Ostatní (exotické, nezařaditelné)

Viz výše (hygienizace prostor příbytku, přidávat do pití či krmiva, potírat odřeniny, škrábance a případné problémy se srstí).